Orion Fans ODB600-12HB
Part No.:
ODB600-12HB
Manufacturer:
Orion Fans
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Package:
Datasheet:
ODB600-12HB.pdf
Description:
FAN BLOWER 120.5X32MM 12VDC WIRE
Shipping
ODB600-12HB Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Orion Fans
Series:
ODB600PT
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
12VDC
Size / Dimension:
Square/Rounded - 120.5mm L x 120.5mm H
Width:
32.00mm
Air Flow:
35.0 CFM (0.980m³/min)
Static Pressure:
0.590 in H2O (147.0 Pa)
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Blower
Features:
Noise:
49.0dB
Power (Watts):
RPM:
3000 RPM
Termination:
2 Wire Leads
Ingress Protection:
Operating Temperature:
-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)