Orion Fans OD8015-12HB
Part No.:
OD8015-12HB
Manufacturer:
Orion Fans
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Package:
Datasheet:
OD8015-12HB.pdf
Description:
FAN AXIAL 80X15MM 12VDC WIRE
Shipping
OD8015-12HB Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Orion Fans
Series:
OD8015
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
12VDC
Size / Dimension:
Square - 80mm L x 80mm H
Width:
15.00mm
Air Flow:
30.0 CFM (0.840m³/min)
Static Pressure:
0.110 in H2O (27.4 Pa)
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Tubeaxial
Features:
Noise:
33.0dB
Power (Watts):
RPM:
3200 RPM
Termination:
2 Wire Leads
Ingress Protection:
Operating Temperature:
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)