Orion Fans OD6038-24HHBXC10A
Part No.:
OD6038-24HHBXC10A
Manufacturer:
Orion Fans
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Package:
Datasheet:
OD6038-24HHBXC10A.pdf
Description:
FAN AXIAL 60X38MM 24VDC WIRE
Shipping
OD6038-24HHBXC10A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Orion Fans
Series:
OD6038 XC
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
24VDC
Size / Dimension:
Square - 60mm L x 60mm H
Width:
38.00mm
Air Flow:
86.0 CFM (2.41m³/min)
Static Pressure:
2.950 in H2O (734.8 Pa)
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Tubeaxial
Features:
Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Noise:
66.0dB(A)
Power (Watts):
30 W
RPM:
16000 RPM
Termination:
4 Wire Leads
Ingress Protection:
Operating Temperature:
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)