Orion Fans OD6025-24HB
Part No.:
OD6025-24HB
Manufacturer:
Orion Fans
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Package:
Datasheet:
OD6025-24HB.pdf
Description:
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE
Shipping
OD6025-24HB Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Orion Fans
Series:
OD6025
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
24VDC
Size / Dimension:
Square - 60mm L x 60mm H
Width:
25.00mm
Air Flow:
25.0 CFM (0.700m³/min)
Static Pressure:
0.220 in H2O (54.8 Pa)
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Tubeaxial
Features:
Auto Restart
Noise:
30.0dB(A)
Power (Watts):
3.5 W
RPM:
3975 RPM
Termination:
2 Wire Leads
Ingress Protection:
Operating Temperature:
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)