Orion Fans OD2510-12HB
Part No.:
OD2510-12HB
Manufacturer:
Orion Fans
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Package:
Datasheet:
OD2510-12HB.pdf
Description:
FAN AXIAL 25X10MM 12VDC WIRE
Shipping
OD2510-12HB Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Orion Fans
Series:
OD2510
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
12VDC
Size / Dimension:
Square - 25mm L x 25mm H
Width:
10.00mm
Air Flow:
2.7 CFM (0.076m³/min)
Static Pressure:
0.230 in H2O (57.3 Pa)
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Tubeaxial
Features:
Auto Restart
Noise:
31.0dB
Power (Watts):
1.08 W
RPM:
12000 RPM
Termination:
2 Wire Leads
Ingress Protection:
Operating Temperature:
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)