Orion Fans OD172SAP-24HTB
Part No.:
OD172SAP-24HTB
Manufacturer:
Orion Fans
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Package:
Datasheet:
OD172SAP-24HTB.pdf
Description:
FAN AXIAL 172X50.8MM 24VDC TERM
Shipping
OD172SAP-24HTB Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Orion Fans
Series:
OD172S
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
24VDC
Size / Dimension:
Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Width:
50.80mm
Air Flow:
235.0 CFM (6.58m³/min)
Static Pressure:
0.790 in H2O (196.8 Pa)
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Tubeaxial
Features:
Auto Restart
Noise:
52.0dB
Power (Watts):
RPM:
3300 RPM
Termination:
2 Terminals
Ingress Protection:
Operating Temperature:
-4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)