Orion Fans OD172SAP-24HHB
Part No.:
OD172SAP-24HHB
Manufacturer:
Orion Fans
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Package:
Datasheet:
OD172SAP-24HHB.pdf
Description:
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE
Shipping
OD172SAP-24HHB Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Orion Fans
Series:
OD172S
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
24VDC
Size / Dimension:
Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Width:
51.00mm
Air Flow:
300.0 CFM (8.40m³/min)
Static Pressure:
0.980 in H2O (244.0 Pa)
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Tubeaxial
Features:
Auto Restart
Noise:
57.0dB
Power (Watts):
RPM:
3900 RPM
Termination:
2 Wire Leads
Ingress Protection:
Operating Temperature:
-4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)