Orion Fans OD1232-24HB
Part No.:
OD1232-24HB
Manufacturer:
Orion Fans
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Package:
Datasheet:
OD1232-24HB.pdf
Description:
FAN AXIAL 120X32MM 24VDC WIRE
Shipping
OD1232-24HB Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Orion Fans
Series:
OD1232
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
24VDC
Size / Dimension:
Square - 120mm L x 120mm H
Width:
32.00mm
Air Flow:
120.0 CFM (3.36m³/min)
Static Pressure:
0.420 in H2O (104.6 Pa)
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Tubeaxial
Features:
Noise:
51.0dB
Power (Watts):
RPM:
3750 RPM
Termination:
2 Wire Leads
Ingress Protection:
Operating Temperature:
-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)