Orion Fans OD1225-12HB01A
Part No.:
OD1225-12HB01A
Manufacturer:
Orion Fans
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Package:
Datasheet:
OD1225-12HB01A.pdf
Description:
FAN AXIAL 120X25MM 12VDC WIRE
Shipping
OD1225-12HB01A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Orion Fans
Series:
OD1225
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
12VDC
Size / Dimension:
Square - 120mm L x 120mm H
Width:
25.00mm
Air Flow:
120.0 CFM (3.36m³/min)
Static Pressure:
0.240 in H2O (59.8 Pa)
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Tubeaxial
Features:
Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
Noise:
42.0dB(A)
Power (Watts):
5.4 W
RPM:
3100 RPM
Termination:
3 Wire Leads
Ingress Protection:
Operating Temperature:
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)