Peerless by Tymphany OC25SC65-04
Part No.:
OC25SC65-04
Manufacturer:
Peerless by Tymphany
Category:
Speakers
Package:
Datasheet:
OC25SC65-04.pdf
Description:
SPEAKER 3.2OHM 25W TOP PT 89.2DB
Shipping
OC25SC65-04 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Peerless by Tymphany
Series:
OC
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Technology:
Magnetic
Type:
Tweeter
Frequency Range:
1.3 kHz ~ 20 kHz
Frequency - Self Resonant:
1382.22Hz
Impedance:
3.2 Ohms
Efficiency - dBA:
89.20
Efficiency - Testing:
1W/1M
Efficiency - Type:
Half Space Sensitivity
Power - Rated:
25 W
Power - Max:
Port Location:
Top
Shape:
Round
Material - Cone:
Cloth
Material - Magnet:
Nd
Ingress Protection:
Ratings:
Termination:
Solder Eyelet(s)
Size / Dimension:
1.280" Dia (32.50mm)