Sierra Wireless by Talon OASIS-24ZB-UFL-1
Part No.:
OASIS-24ZB-UFL-1
Manufacturer:
Sierra Wireless by Talon
Category:
RF Transceiver Modules and Modems
Package:
Module
Datasheet:
OASIS-24ZB-UFL-1.pdf
Description:
RF TXRX MOD 802.15.4 CAST SMD
Shipping
OASIS-24ZB-UFL-1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Sierra Wireless by Talon
Series:
Oasis
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
RF Family/Standard:
Protocol:
Zigbee®
Modulation:
Frequency:
2.4GHz
Data Rate:
Power - Output:
20dBm
Sensitivity:
-110dBm
Serial Interfaces:
I2C, JTAG, SPI, UART
Antenna Type:
Antenna Not Included, Castellation
Utilized IC / Part:
MKW22D512V
Memory Size:
512kB Flash, 64kB SRAM
Voltage - Supply:
1.8V ~ 3.6V
Current - Receiving:
Current - Transmitting:
Mounting Type:
Surface Mount
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C