Orion Fans OAB318-11-1
Part No.:
OAB318-11-1
Datasheet:
OAB318-11-1.pdf
Description:
FAN IMP MTRZD 318X154 115V W/CAP
Shipping
OAB318-11-1 Specifications
Series:
OAB318
Packaging:
Box
Voltage - Rated:
115VAC
Size / Dimension:
Round - 318mm Dia
Width:
154.5mm
Air Flow:
1165.0 CFM (32.62m³/min)
Static Pressure:
1.600 in H2O (398.6 Pa)
Features:
Permanent Split Capacitor Motor, Thermal Overload Protector (TOP)
Noise:
66.0dB
Power (Watts):
155W
RPM:
1580 RPM
Termination:
4 Wire Leads
Ingress Protection:
Operating Temperature:
-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)