Orion Fans OAB13372-22-1WB
Part No.:
OAB13372-22-1WB
Manufacturer:
Orion Fans
Category:
AC Fans
Package:
Datasheet:
OAB13372-22-1WB.pdf
Description:
FAN IMP MTRZD 133X72MM 230VAC W/
Shipping
OAB13372-22-1WB Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Orion Fans
Series:
OAB13372
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
230VAC
Size / Dimension:
Round - 133mm Dia
Width:
72.50mm
Air Flow:
188.0 CFM (5.26m³/min)
Static Pressure:
0.880 in H2O (219.2 Pa)
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Motorized Impellers
Features:
Thermal Overload Protector (TOP)
Noise:
60.0dB
Power (Watts):
39.00W
RPM:
3200 RPM
Termination:
2 Wire Leads
Ingress Protection:
IP55 - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature:
-40 ~ 140°F (-40 ~ 60°C)