Orion Fans OA92EC-UR-1WBXC
Part No.:
OA92EC-UR-1WBXC
Manufacturer:
Orion Fans
Category:
AC Fans
Package:
Datasheet:
OA92EC-UR-1WBXC.pdf
Description:
EC FAN 92X25MM 85-265VAC 56CFM
Shipping
OA92EC-UR-1WBXC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Orion Fans
Series:
OA92EC XC
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
110/220VAC
Size / Dimension:
Square - 92mm L x 92mm H
Width:
25.00mm
Air Flow:
56.0 CFM (1.57m³/min)
Static Pressure:
0.160 in H2O (39.8 Pa)
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Tubeaxial
Features:
Dual Voltage, Electronic Commutation (EC)
Noise:
35.0dB
Power (Watts):
4.00W
RPM:
2600 RPM
Termination:
2 Wire Leads
Ingress Protection:
Operating Temperature:
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)