Orion Fans OA280AP-11-1TB1868
Part No.:
OA280AP-11-1TB1868
Manufacturer:
Orion Fans
Category:
AC Fans
Package:
Datasheet:
OA280AP-11-1TB1868.pdf
Description:
FAN 115AC 280X280X89MM IP68 TERM
Shipping
OA280AP-11-1TB1868 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Orion Fans
Series:
OA280AP
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
115VAC
Size / Dimension:
Square - 280mm L x 280mm H
Width:
89.00mm
Air Flow:
1300.0 CFM (36.40m³/min)
Static Pressure:
0.750 in H2O (186.8 Pa)
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Tubeaxial
Features:
Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
Noise:
73.0dB
Power (Watts):
210W
RPM:
3200 RPM
Termination:
2 Terminals
Ingress Protection:
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature:
-22 ~ 176°F (-30 ~ 80°C)