Orion Fans OA254EC-UR-1WBIP68A
Part No.:
OA254EC-UR-1WBIP68A
Datasheet:
OA254EC-UR-1WBIP68A.pdf
Description:
FAN 254X89MM 95-264VAC IP68/ATEX
Shipping
OA254EC-UR-1WBIP68A Specifications
Series:
OA254EC
Voltage - Rated:
95 ~ 264VAC
Size / Dimension:
Round - 254mm Dia
Width:
89.00mm
Air Flow:
500.0 CFM (14.00m³/min)
Static Pressure:
0.480 in H2O (119.6 Pa)
Features:
Electronic Commutation (EC)
Noise:
56.0dB
Power (Watts):
22.00W
RPM:
1700 RPM
Termination:
2 Wire Leads
Ingress Protection:
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature:
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)