Orion Fans OA254EC-11-1TBXC
Part No.:
OA254EC-11-1TBXC
Datasheet:
OA254EC-11-1TBXC.pdf
Description:
EC FAN 254X89MM 115VAC TERMINAL
Shipping
OA254EC-11-1TBXC Specifications
Series:
OA254EC XC
Voltage - Rated:
115VAC
Size / Dimension:
Round - 254mm Dia
Width:
89.00mm
Air Flow:
830.0 CFM (23.24m³/min)
Static Pressure:
1.200 in H2O (298.9 Pa)
Features:
Electronic Commutation (EC)
Noise:
70.0dB
Power (Watts):
75.0W
RPM:
2750 RPM
Operating Temperature:
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)