Orion Fans OA2543AP-11-1TB1868
Part No.:
OA2543AP-11-1TB1868
Manufacturer:
Orion Fans
Category:
AC Fans
Package:
Datasheet:
OA2543AP-11-1TB1868.pdf
Description:
FAN 115AC 254X254X89MM IP68 TERM
Shipping
OA2543AP-11-1TB1868 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Orion Fans
Series:
OA2543AP
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
115VAC
Size / Dimension:
Round - 254mm Dia
Width:
89.00mm
Air Flow:
930.0 CFM (26.04m³/min)
Static Pressure:
1.100 in H2O (274.0 Pa)
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Tubeaxial
Features:
Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
Noise:
67.0dB
Power (Watts):
105W
RPM:
3300 RPM
Termination:
2 Terminals
Ingress Protection:
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature:
-22 ~ 176°F (-30 ~ 80°C)