Orion Fans OA180AP-22-1TB
Part No.:
OA180AP-22-1TB
Manufacturer:
Orion Fans
Category:
AC Fans
Package:
Datasheet:
OA180AP-22-1TB.pdf
Description:
FAN AXIAL 180X89MM 230VAC TERM
Shipping
OA180AP-22-1TB Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Orion Fans
Series:
OA180AP
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
230VAC
Size / Dimension:
Square - 180mm L x 180mm H
Width:
89.00mm
Air Flow:
409.0 CFM (11.45m³/min)
Static Pressure:
0.840 in H2O (209.2 Pa)
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Tubeaxial
Features:
Thermal Overload Protector (TOP)
Noise:
62.0dB
Power (Watts):
70.0W
RPM:
3175 RPM
Termination:
2 Terminals
Ingress Protection:
Operating Temperature:
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)