Orion Fans OA172EC-UR-1WBIP68A
Part No.:
OA172EC-UR-1WBIP68A
Datasheet:
OA172EC-UR-1WBIP68A.pdf
Description:
FAN 172X150X51MM 115/230VAC
Shipping
OA172EC-UR-1WBIP68A Specifications
Series:
OA172
Packaging:
Bulk
Voltage - Rated:
115 ~ 230VAC
Size / Dimension:
Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Width:
51.00mm
Air Flow:
240.0 CFM (6.72m³/min)
Static Pressure:
0.700 in H2O (174.4 Pa)
Features:
Dual Voltage, Electronic Commutation (EC)
Noise:
57.3dB(A)
Power (Watts):
20.50W
RPM:
3200 RPM
Termination:
2 Wire Leads
Ingress Protection:
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature:
-4 ~ 140°F (-20 ~ 60°C)