Orion Fans OA172AP-22-1TB
Part No.:
OA172AP-22-1TB
Manufacturer:
Orion Fans
Category:
AC Fans
Package:
Datasheet:
OA172AP-22-1TB.pdf
Description:
FAN AXIAL 172X51MM 230VAC TERM
Shipping
OA172AP-22-1TB Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Orion Fans
Series:
OA172AP
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
230VAC
Size / Dimension:
Round - 172mm Dia
Width:
51.00mm
Air Flow:
235.0 CFM (6.58m³/min)
Static Pressure:
0.700 in H2O (174.4 Pa)
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Tubeaxial
Features:
Noise:
52.0dB
Power (Watts):
35.00W
RPM:
3200 RPM
Termination:
2 Terminals
Ingress Protection:
Operating Temperature:
-40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)