Orion Fans OA109AP-11-2TB
Part No.:
OA109AP-11-2TB
Manufacturer:
Orion Fans
Category:
AC Fans
Package:
Datasheet:
OA109AP-11-2TB.pdf
Description:
FAN AXIAL 120X38MM 115VAC TERM
Shipping
OA109AP-11-2TB Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Orion Fans
Series:
OA109
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
115VAC
Size / Dimension:
Square - 120mm L x 120mm H
Width:
38.50mm
Air Flow:
71.0 CFM (1.99m³/min)
Static Pressure:
0.210 in H2O (52.3 Pa)
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Tubeaxial
Features:
Noise:
35.0dB
Power (Watts):
11.00W
RPM:
2300 RPM
Termination:
2 Terminals
Ingress Protection:
Operating Temperature:
-4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)