onsemi NVTFS4C10NWFTAG
Part No.:
NVTFS4C10NWFTAG
Manufacturer:
onsemi
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
8-PowerWDFN
Datasheet:
NVTFS4C10NWFTAG.pdf
Description:
MOSFET N-CH 30V 15.3A/47A 8WDFN
Shipping
NVTFS4C10NWFTAG Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
8-PowerWDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
15.3A (Ta), 47A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
7.4mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
19.3 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
993 pF @ 15 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
3W (Ta), 28W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)