onsemi NVMFS6B25NLWFT3G
Part No.:
NVMFS6B25NLWFT3G
Manufacturer:
onsemi
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
8-PowerTDFN, 5 Leads
Datasheet:
NVMFS6B25NLWFT3G.pdf
Description:
MOSFET N-CH 100V 8A/33A 5DFN
Shipping
NVMFS6B25NLWFT3G Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
8-PowerTDFN, 5 Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
8A (Ta), 33A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
24mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
13.5 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
905 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
3.6W (Ta), 62W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)