onsemi NVB25P06T4G
Part No.:
NVB25P06T4G
Manufacturer:
onsemi
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
NVB25P06T4G.pdf
Description:
MOSFET P-CH 60V 27.5A D2PAK
Shipping
NVB25P06T4G Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
FET Type:
P-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
27.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
82mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
50 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±15V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1680 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
120W (Tj)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)