Omron Automation and Safety NV4W-MR41
Part No.:
NV4W-MR41
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Category:
LCD, OLED Character and Numeric
Package:
Datasheet:
NV4W-MR41.pdf
Description:
LCD MODULE 4.6IN MONO P/R/W
Shipping
NV4W-MR41 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Omron Automation and Safety
Series:
NV
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Number of Characters:
Display Format:
Character Format:
Display Type:
LCD - Monochrome
Display Mode:
Character Size:
Outline L x W x H:
146.00mm x 74.00mm x 26.00mm
Viewing Area:
109.00mm L x 41.00mm W
Backlight:
LED - Pink/Red/White
Voltage - Supply:
24V
Dot Size:
Interface:
RS-422/285
Controller Type:
Operating Temperature:
0°C ~ 50°C