CEL NV4V41SF-A
Part No.:
NV4V41SF-A
Manufacturer:
CEL
Category:
Laser Diodes, Modules
Package:
Radial, Can, 3 Lead (5.6mm, TO-18)
Datasheet:
NV4V41SF-A.pdf
Description:
LASER DIODE 405NM 600MW TO18
Shipping
NV4V41SF-A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CEL
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Wavelength:
405nm
Voltage - Input:
4.1V
Current Rating (Amps):
500mA
Power (Watts):
600mW