onsemi NTTFS022N15MC
Part No.:
NTTFS022N15MC
Manufacturer:
onsemi
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
8-PowerWDFN
Datasheet:
NTTFS022N15MC.pdf
Description:
POWER MOSFET, N CHANNEL, 150V, 3
Shipping
NTTFS022N15MC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
PowerTrench®
Package/Case:
8-PowerWDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
150 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
7.4A (Ta), 37.2A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
8V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
22mOhm @ 18A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
17 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1315 pF @ 75 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
1.2W (Ta), 71.4W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)