onsemi NTST40120CTH
Part No.:
NTST40120CTH
Manufacturer:
onsemi
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-220-3
Datasheet:
NTST40120CTH.pdf
Description:
DIODE ARR SCHOTT 120V 20A TO-220
Shipping
NTST40120CTH Specifications
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
120 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
910 mV @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 120 V
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C