NIC Components Corp NTP337M6.3TRD(25)F
Part No.:
NTP337M6.3TRD(25)F
Manufacturer:
NIC Components Corp
Category:
Tantalum - Polymer Capacitors
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
NTP337M6.3TRD(25)F.pdf
Description:
CAP SMT7343330F6.3VDC
Shipping
NTP337M6.3TRD(25)F Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
NIC Components Corp
Series:
NTP
Package/Case:
2917 (7343 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
25mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)