onsemi NTMYS021N06CLTWG
Part No.:
NTMYS021N06CLTWG
Package:
SOT-1023, 4-LFPAK
Datasheet:
NTMYS021N06CLTWG.pdf
Description:
MOSFET N-CH 60V 9.8A/27A 4LFPAK
Shipping
NTMYS021N06CLTWG Specifications
Package/Case:
SOT-1023, 4-LFPAK
Drain to Source Voltage (Vdss):
60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
9.8A (Ta), 27A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
21mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2V @ 16µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
5 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
410 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
3.8W (Ta), 28W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)