onsemi NTMFS022N15MC
Part No.:
NTMFS022N15MC
Package:
8-PowerTDFN
Datasheet:
NTMFS022N15MC.pdf
Description:
POWER MOSFET, 150V SINGLE N CHAN
Shipping
NTMFS022N15MC Specifications
Series:
PowerTrench®
Package/Case:
8-PowerTDFN
Drain to Source Voltage (Vdss):
150 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
7.3A (Ta), 41.9A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
8V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
22mOhm @ 18A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4.5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
17 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1315 pF @ 75 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
2.5W (Ta), 80.6W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)