YAGEO NTE04-010M
Part No.:
NTE04-010M
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Inrush Current Limiters (ICL)
Package:
Datasheet:
NTE04-010M.pdf
Description:
ICL 10 OHM 20% 4A 10MM
Shipping
NTE04-010M Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
YAGEO
Series:
NT
Packaging:
Box
Product Status:
Active
R @ 25°C:
10 Ohms
Tolerance:
±20%
Current - Steady State Max:
4 A
R @ Current:
196 mOhms
Diameter:
0.394" (10.00mm)
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)