NIC Components Corp NTC-T105K16TRAF
Part No.:
NTC-T105K16TRAF
Manufacturer:
NIC Components Corp
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
NTC-T105K16TRAF.pdf
Description:
CAP SMT32161F16VDC
Shipping
NTC-T105K16TRAF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
NIC Components Corp
Series:
NTC-T
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
10 Ohm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.071" (1.80mm)