onsemi NSV40200LT1G
Part No.:
NSV40200LT1G
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Bipolar Transistors
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
NSV40200LT1G.pdf
Description:
TRANS PNP 40V 2A SOT23-3
Shipping
NSV40200LT1G Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Transistor Type:
PNP
Current - Collector (Ic) (Max):
2 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
40 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
170mV @ 200mA, 2A
Current - Collector Cutoff (Max):
100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
220 @ 500mA, 2V
Power - Max:
460 mW
Frequency - Transition:
100MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)