onsemi NSS1C200LT1G
Part No.:
NSS1C200LT1G
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Bipolar Transistors
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
NSS1C200LT1G.pdf
Description:
TRANS PNP 100V 2A SOT23-3
Shipping
NSS1C200LT1G Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Transistor Type:
PNP
Current - Collector (Ic) (Max):
2 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
100 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
250mV @ 200mA, 2A
Current - Collector Cutoff (Max):
100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
120 @ 50mA, 2V
Power - Max:
490 mW
Frequency - Transition:
120MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)