onsemi NSR02L30NXT5G
Part No.:
NSR02L30NXT5G
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Diodes
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
NSR02L30NXT5G.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA 2DSN
Shipping
NSR02L30NXT5G Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
0201 (0603 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
30 V
Current - Average Rectified (Io):
200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
580 mV @ 200 mA
Speed:
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
3 µA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F:
7pF @ 5V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
2-DSN (0.60x0.30)
Operating Temperature - Junction:
150°C (Max)