North Slope Chillers NSC1000-230/1
Part No.:
NSC1000-230/1
Manufacturer:
North Slope Chillers
Category:
Liquid Cooling, Heating
Package:
Datasheet:
NSC1000-230/1.pdf
Description:
Chiller, 1 Ton, 40F to 75F
Shipping
NSC1000-230/1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
North Slope Chillers
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Product Type:
Active, Recirculating Chiller
Power - Cooling:
3.517 kW
Current:
Voltage:
230VAC
Flow Rate:
3.96GPM (15.0LPM)
Power Input:
Thermal Resistance @ GPM:
Fluid Capacity:
57000ML (1927.4 oz)
Operating Temperature:
Connection Type:
1/2" NPT
Weight:
Dimensions - Overall:
34.50" L x 28.25" W x 39.00" H (876.3mm x 717.6mm x 990.6mm)