KOINO NS22-S2-L3CG1A1B
Part No.:
NS22-S2-L3CG1A1B
Manufacturer:
KOINO
Category:
Selector Switches
Package:
Datasheet:
NS22-S2-L3CG1A1B.pdf
Description:
22mm SELECTOR SWITCH
Shipping
NS22-S2-L3CG1A1B Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KOINO
Series:
NS22
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Standard
Circuit:
DPST-NO/NC
Number of Positions:
2
Switch Function:
On-Off, Off-On
Current Rating (Amps):
3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
250 V
Voltage Rating - DC:
24 V
Illumination:
Illuminated
Illumination Type, Color:
LED, Green
Illumination Voltage (Nominal):
24 VDC
Mounting Type:
Panel Mount
Termination Style:
Screw Terminal
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 22.00mm Dia
Ingress Protection:
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Features:
Bezel - Round, Black Knob
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C