onsemi NRVTSS3100ET3G-GA01
Part No.:
NRVTSS3100ET3G-GA01
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
NRVTSS3100ET3G-GA01.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 3A SMB
Shipping
NRVTSS3100ET3G-GA01 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
995 mV @ 3 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
14.4pF @ 100V, 1MHz
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
SMB
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 175°C