MEAN WELL USA Inc. NPP-1200-24
Part No.:
NPP-1200-24
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
Battery Chargers
Package:
Datasheet:
NPP-1200-24.pdf
Description:
BATT CHRGR ENCLOSED 21V42V 36A
Shipping
NPP-1200-24 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
NPP-1200
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Battery Chemistry:
Lead Acid
Battery Cell Size:
24V
Number of Cells:
1
Voltage - Nominal:
21V ~ 42V
Charge Current - Max:
36A
Charge Time:
Voltage - Input:
90 ~ 264VAC, 127 ~ 370VDC
Power - Max:
1.21kW
Size / Dimension:
9.84" L x 6.22" W x 2.64" H (250.00mm x 158.00mm x 67.00mm)