Amphenol Advanced Sensors (NovaSensor) NPH-8-100GH
Part No.:
NPH-8-100GH
Manufacturer:
Amphenol Advanced Sensors (NovaSensor)
Category:
Pressure Sensors, Transducers
Package:
TO-233AA, TO-8-3 Metal Can
Datasheet:
NPH-8-100GH.pdf
Description:
SENSOR 15PSIG 0.19" 0.1V TO8
Shipping
NPH-8-100GH Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
NPH
Package/Case:
TO-233AA, TO-8-3 Metal Can
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Applications:
Board Mount
Pressure Type:
Vented Gauge
Operating Pressure:
15PSI (103.42kPa)
Output Type:
Wheatstone Bridge
Output:
0 mV ~ 100 mV
Accuracy:
±0.1%
Voltage - Supply:
Port Size:
Male - 0.19" (4.83mm) Tube
Port Style:
Barbless
Features:
Temperature Compensated
Termination Style:
PC Pin
Maximum Pressure:
58.02PSI (400kPa)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C