MEAN WELL USA Inc. NPB-360-48XLR
Part No.:
NPB-360-48XLR
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
Battery Chargers
Package:
Datasheet:
NPB-360-48XLR.pdf
Description:
BATT CHRGR DESKTOP 42V-60.8V 6A
Shipping
NPB-360-48XLR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
NPB-360
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Desktop
Battery Chemistry:
Lead Acid, Lithium-Ion
Battery Cell Size:
Number of Cells:
1
Voltage - Nominal:
42V ~ 60.8V
Charge Current - Max:
6A
Charge Time:
Voltage - Input:
90 ~ 264VAC, 127 ~ 370VDC
Power - Max:
360W
Size / Dimension:
7.09" L x 3.78" W x 1.93" H (180.0mm x 96.0mm x 49.0mm)
Mounting Type:
Desktop
Termination Style:
XLR, 4 Pin