MEAN WELL USA Inc. NPB-1700-48
Part No.:
NPB-1700-48
Datasheet:
NPB-1700-48.pdf
Description:
BATT CHRGR ENCLOSED 42V80V 25A
Shipping
NPB-1700-48 Specifications
Series:
NPB-1700
Packaging:
Bulk
Type:
Enclosed
Battery Cell Size:
48V
Voltage - Nominal:
42V ~ 80V
Charge Current - Max:
25A
Charge Time:
Voltage - Input:
90 ~ 264VAC, 127 ~ 370VDC
Power - Max:
1.68kW
Size / Dimension:
11.81" L x 7.24" W x 2.76" H (300.0mm x 184.0mm x 70.0mm)