Renesas Electronics Corporation NP82N04PDG-E1-AY
Part No.:
NP82N04PDG-E1-AY
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
NP82N04PDG-E1-AY.pdf
Description:
MOSFET N-CH 40V 82A TO263
Shipping
NP82N04PDG-E1-AY Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
82A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
3.5mOhm @ 41A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
150 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
9000 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
1.8W (Ta), 143W (Tc)
Operating Temperature:
175°C (TJ)