Renesas Electronics Corporation NP80N06MLG-S18-AY
Part No.:
NP80N06MLG-S18-AY
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
NP80N06MLG-S18-AY.pdf
Description:
MOSFET N-CH 60V 80A TO220-3
Shipping
NP80N06MLG-S18-AY Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
8.6mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
128 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
6900 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
1.8W (Ta), 115W (Tc)
Operating Temperature:
175°C (TJ)