KYOCERA AVX NOSD337M004R0035
Part No.:
NOSD337M004R0035
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Niobium Oxide Capacitors
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
NOSD337M004R0035.pdf
Description:
CAP NIOB OXIDE 330UF 20% 4V 2917
Shipping
NOSD337M004R0035 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
OxiCap® NOS
Package/Case:
2917 (7343 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
4 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
35 mOhms
Current - Leakage:
26.4 µA
Dissipation Factor:
6%
Mounting Type:
Surface Mount
Manufacturer Size Code:
D
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)
Features:
Low ESR
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)