KYOCERA AVX NOSC686M002S0200
Part No.:
NOSC686M002S0200
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Niobium Oxide Capacitors
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
NOSC686M002S0200.pdf
Description:
CAP NIOB OXID 68UF 20% 2.5V 2312
Shipping
NOSC686M002S0200 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
OxiCap® NOS
Package/Case:
2312 (6032 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
68 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
2.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
200 mOhms
Current - Leakage:
3.4 µA
Dissipation Factor:
6%
Mounting Type:
Surface Mount
Manufacturer Size Code:
C
Height - Seated (Max):
0.110" (2.80mm)
Features:
Low ESR
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)