KYOCERA AVX NOJC336M010RWJ
Part No.:
NOJC336M010RWJ
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Niobium Oxide Capacitors
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
NOJC336M010RWJ.pdf
Description:
CAP NIOB OXIDE 33UF 20% 10V 2312
Shipping
NOJC336M010RWJ Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
OxiCap® NOJ
Package/Case:
2312 (6032 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
500 mOhms
Current - Leakage:
6.6 µA
Dissipation Factor:
6%
Mounting Type:
Surface Mount
Manufacturer Size Code:
C
Height - Seated (Max):
0.110" (2.80mm)
Features:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)