KYOCERA AVX NOJB107M006RWB
Part No.:
NOJB107M006RWB
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Niobium Oxide Capacitors
Package:
1411 (3528 Metric), 1210
Datasheet:
NOJB107M006RWB.pdf
Description:
CAP NIOB OXI 100UF 20% 6.3V 1210
Shipping
NOJB107M006RWB Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
OxiCap® NOJ
Package/Case:
1411 (3528 Metric), 1210
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
400 mOhms
Current - Leakage:
60 µA
Dissipation Factor:
20%
Mounting Type:
Surface Mount
Manufacturer Size Code:
B
Height - Seated (Max):
0.083" (2.10mm)
Features:
Low ESR
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Supplier Device Package:
1210 (3528 Metric)
Size / Dimension:
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)